O projektu

Provedeme Vás první polovinou 17.století a seznámíme s historií období třicetileté války.

Proč třicetiletá válka? Těžko hledat v Evropě oblast, která by byla tehdy ušetřena válečných strastí.  Tento konflikt měl dozvuky i v koloniích nového světa. Válka zcela změnila nejen ekonomiku států, ale nastartovala i mnoho společenských změn. Upevnila význam a moc státu, nastala doba absolutismu. Nakonec se uzavření vestfálského míru stalo tečkou za středověkými dějinami Evropy.

Obsahová nabídka webu bude pestrá a každý si najde svoje oblíbené téma ,  ať se zajímá o osudy a život prostých vojáků a vojevůdců, o dobové historické oblečení, nebo o další reálie té doby.

Náplní webu je přiblížit a oživit pro široký okruh zájemců toto nelehké období. Z celého rozsahu jmenujme například téma reenactmentu a dalších aktuálních forem přístupu k oživování historie.

Budeme rádi, když se tricetiletavalka.cz stane místem pro sdílení informací nejen formou popularizačních článků.

Prostor zde nalezne i současné poznávání odborné (recenzemi na dostupnou literaturu), ale také popularizační s upozorněním na zajímavé akce, vztahující se k dějinám třicetileté války u nás i v zahraničí.

„Vlajkovou lodí“ webu je projekt Erdhart 1645. Zachycuje denní život a starosti prostého vojáka během jednoročního tažení tak, jak je popsal ve svém deníku.  Seriálová forma vyprávění doplněná dobovými obrazy, rytinami i současnými fotografiemi strhne svojí formou každého čtenáře. Po ukončení cyklu dostane seriál knižní formu.

Právě k sérii Erdhart 1645 se v blízké budoucnosti naváže i bonusová sekce webu, která je před dokončením.

 

Autoři:

 

Tomáš Koch 

Vystudoval obor Historické vědy na Filozofické fakultě Masarykovi univerzity. Je autorem knihy Jankow1645 a řady článků na téma historického vojenství v 1. polovině 17. století uveřejněných v časopisech Živá historie, Tajemství české minulosti, Historické války a dalších. Je autorem textů pro regiment Mortaigne - www.mortaigne.com. V současnosti pracuje na projektu „Erdhart 1645“ a na dalších populárně naučných publikacích o vojenské historii 1. poloviny 17. století a životech účastníků konfliktů v tomto období.

 

Milan Madlenák

Reenactmentu a historickému šermu se věnuje dlouhodobě.  Svým zájmem pokrýval postupně různá období od středověku až po napoleonské války. Spolupodílel se na přípravě knihy Jankow1645 i dalších projektů. Jeho hlavním zájmem je hmotná kultura 1. poloviny 17. století, především v podobě reálných experimentů s vybavením i oděvy příslušného období. V roli krejčího jste ho mohli vidět například na řemeslném festivalu na hradě Šelmberk. V současnosti se věnuje tvorbě blogu „Common reenactors“ a přípravě projektu „Erdhart 1645“.

 

Autorský tandem, kde každý má více jak desetiletou zkušenost s historickým šermem, reenactingem, a rozsáhlým bádáním na podporu těchto činností nezakládá svoje poznatky a znalosti o každodenních starostech prostých lidí nebo vojáků žijících v 1. polovině 17. století pouze na studiu publikací a pramenů. Nebojí se experimentovat a v mnohdy drsných podmínkách si na vlastní kůži mnohokrát ověřili, že i s původní prostou výbavou, bez moderní a o generace dokonalejší výstrojí, lze docela dobře přežít a splnit vytýčený cíl. Z vojenských experimentů připomeňme například „Mustrování velkého regimentu“, na kterém se oba podíleli, dále pak dlouhodobý zájem o techniku a bezpečnost střelby z replik dobových zbraní. Téma třicetileté války se pro ně stalo koníčkem, kterému neváhají odepřít téměř nic.

 

Velké projekty, mezi které se „Erdhart 1645“ dozajista zařadí nelze vytvořit bez spolupráce mnoha další spolupracovníků. nadšenců či stejně zapálených kamarádů. Jejich seznam naleznete v sekci „Poděkování“.

 

Na sociálních sítích nás naleznete na Facebooku na stránce „Projekt 1645“ a na Instagramu pod profilem @common_reenactors.

 

Pokud vás web tricetiletavalka.cz zaujal, přivítáme vaše ohlasy a postřehy na uvedené kontaktní reenactors1645 [at] gmail [dot] com.